kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves toonitas küberkaitse olulisust traditsioonilise sõjaväe kõrval", BNS, 28. september 2012

28.09.2012

President Toomas Hendrik Ilves toonitas reedel USA-s peetud kõnes küberturvalisuse olulisust traditsioonilise sõjaväe kõrval ja märkis, et tänapäeval ei pruugi sõjavägi olla enam peamine sihtmärk.

"Nüüd on vastase sõjaväest võimalik täiesti mööda minna. Samal ajal kui riigi järelevalve- ja andmehõivesüsteemide ning pankade töö halvatakse, võib sõjavägi jääda täiesti kõrvale, pealtvaatajaks," ütles Ilves reedel Billingtoni küberjulgeoleku tippkohtumisel esinedes.

Ilves märkis, et kaasajal, mil suur osa jõukusest luuakse intellektuaalomandi abil, tarvitseb vaid ettevõtte pikaajalise töö käigus välja arendatud tooted tema arvutisüsteemist välja õngitseda. "Riigi laostamiseks piisab vaid pangaandmete kustutamisest. Küberrünnakud sõjaväeliste sihtmärkide vastu on odav ja käepärane võimalus, millega takistada jõu kasutamist," sõnas Eesti president. "Need võimaldavad kehvapoolsel vastasel muuta kas või maailma võimsaima lahingujõu relvad toredaks metallihunnikuks, F35 hävituslennuki või superlennukikandja minevikupärandisse kuuluvaks tehnikasaavutuseks."

Ilvese sõnul võib rikka riigi sõjavägi kulutada miljardeid oma kaitsekooriku tugevdamiseks ja välja töötada kiibid ning kaitsta end nõrgestavate rünnakute eest.

"Kuid kui ühiskonnas endas valitseb tohuvabohu, siis mis mõtet on sõjaväel? Küberruumis ei ole ükski riik omaette saar ja ühtegi riiki ei ümbritse kaks ookeani, mis kaitseks teda harjumuspäraste väliste ohtude eest. Küberrünnakud sõjaväe vastu ei kujuta endast olemuslikku ohtu meie ühiskondade toimimisele, rünnakud tsiviiltaristu vastu aga küll. Just seetõttu valmistabki tsiviilvaldkonna küberjulgeolek mulle suuremat muret," rääkis Eesti riigipea.

"Kui me mõistame, et vajame ühiskonna kui terviku kaitset – nimetage seda totaalkaitseks, kui soovite –, siis peame üle vaatama paljud vanad, 1990ndate eelsed arusaamad, millele tuginedes me küberjulgeolekut käsitleme," sõnas Ilves. Ta soovitas "minna palju kaugemale, mitte eirates sõjaväeparadigmat".