kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: euro on Balti riikide jaoks julgeolekugarantii", BNS, 4. juuni 2012

04.06.2012

President Toomas Hendrik Ilves ütles esmaspäeval Läti ajalehes Diena ilmunud intervjuus, et euro kasutuselevõtt tähendab Balti riikide jaoks ka julgeolekugarantiid.

"Seda võib illustreerida ühe näitega. Mullu detsembris küsiti Nõukogude Liidu viimaselt presidendilt Mihhail Gorbatšovilt intervjuus, kas keegi on NSV Liidu lagunemise pärast õnnelik? Ta vaikis ligi minuti ja vastas siis - jah, eestlased, kuna neil on nüüd euro. See näitab, et just euro sümboliseerib meie idanaabri jaoks rohkem kui miski muu meie igaveseks lahkumist nende mõju alt ja et me oleme selle üle õnnelikud," lausus Ilves.

Eesti riigipea märkis Dienale antud intervjuus ka, et euro kui valuutaga ei ole mingeid probleeme, vaid probleeme esineb mõnedel eurotsooni riikidel, kes rikuvad reegleid.

Ta lisas, et euro kasutuselevõtt mõjub hästi ka investeeringutele. "Need rumalad jutud devalveerimisest. Enne euro kasutuselevõttu räägiti, et kapital liigub Eestist välja ja samad jutud liikusid ka Läti kohta. Euro on garantii investoritele, et mingit devalveerimist ei tule," sõnas Ilves.

Eesti võttis euro kasutusele 1. jaanuaril 2011. Läti kavatseb ühineda eurotsooniga 2014. aastal.

President Toomas Hendrik Ilves alustab teisipäeval kolmepäevast riigivisiiti Lätisse.