kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"President Ilves jätab Jalta tippkohtumisele minemata", Delfi, 1. mai 2012

01.05.2012

Risto Veskioja


Mitmed Euroopa riigijuhid on teatanud, et ei osale endise Ukraina peaministri Julia Tõmošenko vangistamise tõttu mai keskel Krimmis toimuval Kesk-ja Ida-Euroopa presidentide kohtumisel. Kohtumisele on kutsutud ka Eesti president Toomas Hendrik Ilves, kes aga jätab sinna samuti minemata.

Presidendi avalike suhete osakonna juhataja Piret Perti sõnul on president Ilves saanud kutse osalemaks Kesk- ja Ida-Euroopa riigipeade kohtumisel Ukrainas, aga kuna selle toimumise aeg langeb kokku Tallinnas aset leidva Lennart Meri rahvusvahelise konverentsiga, siis on Eesti president juba teatanud oma mitteosalemisest Jalta kokkusaamisel.

"President Ilves on samuti väljendanud muret poliitiliste oponentide kohtlemise pärast Ukrainas," lisas Pert.

Ajalehe Lidové Noviny kohaselt teatas Tšehhi president Václav Klaus, et ei osale Kesk-Euroopa presidentide kohtumisel mai keskel Ukrainas endise peaministri Julia Tõmošenko vangistamise tõttu.

Krimmis toimuval kohtumisel mitteosalemisest on teatanud ka Saksamaa president Joachim Gauck, Austria president Heinz Fischer ja Sloveenia president Danilo Türk, vahendab České Noviny.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kaalub mitteosalemist pealtvaatajana jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril.

Euroopa Komisjoni justiits-, põhiõiguste ja kodakondsusvolinik Viviane Reding on kinnitanud, et jätab samal põhjusel Ukrainasse sõitmata.

Ukraina kirjutas sel aastal alla assotsitsioonileppele Euroopa Liiduga. See jõustub aga alles pärast ratifitseerimist liikmesriikide parlamentides. Ratifitseerimise tingimuseks on seatud Tõmošenko vanglast vabastamine.

Tõmošenko mõisteti eelmisel aastal seitsmeks aastaks vangi kahju eest, mida ta väidetavalt riigile põhjustas, kirjutades alla gaasilepingutele Venemaaga. Opositsioon ja lääneriigid peavad Tõmošenko vangi mõistmist poliitiliselt motiveerituks.


Artikkel Delfi veebilehel.