kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Abruka saare Kuuse Õie suhtleb presidendiga", Videvik, 8. märts 2012

08.03.2012

Aare Laine


Õie Kallaste on pärast abikaasa surma mitu aastat üksinda elanud Abruka saarel Kuuse talus. Memm on tänulik kõigile, kes teda aitavad, poest vajaliku kraami kätte toovad, küttepuud kuuri alla lapivad ja vahetevahel lihtsalt niisama külas käivad — parimas, kas põlisel saareelanikul midagi hädapärast tarvis läheb.

Kuigi Õie kodust palju väljas ei käi, saab ta ise endaga hakkama. Sitke saare naine pole hädaldaja. Kui Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves kolm aastat tagasi Abrukat külastas, soovis Õiegi riigipeaga kohtuma minna, kuid viletsad jalad sundisid teda koju jääma.


Kiri presidendile


President ja tema kaasa on aga Kuuse talu vanaperenaisele meeltmööda. Kuidas seda neile teada anda, mõtles Õie. Ja mõtles välja. Ta pani oma tänu postkaardile kirja, ja koos abrukalase Peeter Kase videokaadritega presidendi külaskäigust saarele toimetati saadetispresidendilossi.

Õie kirja pandu näeb trükisõnas välja nii:

Tere-tere, presidendipere!
Et teil ikka tervist oleks
ja järgmisel aastal jälle tuleks!
Vaatan teid ja imetlen,
kui hästi te inimestega suhtlete.
Kust võtate kõik selle tarkuse,
jõuduandva käepigistuse ja
sõbralikud sõnad.
Vanamemm Õie Ahrukalt.
Suur tänu teile!

Sama aasta sügisel tõi Abruka postiljon Art Õiele pakikese, mis oli seotud sinimustvalge lindiga. "Kellelt siis see?" uudistas Oie. Selgus, et Kuuse Õiele oli paki saatnud ei keegi muu kui president Toomas Hendrik Ilves ise. Riigipea oli Abruka memmele saatnud pildi, millel president koos abikaasaga peal.

Memme rõõm oli ääretu. Taas võttis ta kätte sulepea ja paberi ning kirjutas presidendile tänu:

Presidendiperele! See oli nii ootamatu kingitus. Südamest tulevad tänud teile! Kalli-kalli, musi-musi pildi eest! Vanamemm Õie Abrukalt.

Tähtsate riigitegelastega on Õiel üldse soojad suhted. Kristiina Ojulandi teab ta sellest ajast, kui nüüdse europarlamendi saadiku lambaid Abrukal peeti. Kirjutas siis aastaid tagasi Kuuse talu perenaine Kristiinalegi kirjakese. Varsti saabus Kaarma vallavalitsuse kaudu Abrukale pakikene. Kui Õie kodus kingitusepaki lahti tegi, vaatas sealt vastu Kristiina Ojuland ise. Tema oli saatnud memmele tassi ja sellel jooginõul oli poliitiku foto peal. Tass on praegugi aukohal perenaise riiulis nii nagu presidendipaari fotogi talumaja kõige käidavamas toas.


Varesed hoiatasid


Õie on lindudega juba aastaid sinasõber olnud. Kes oskaks kokku arvata, kui palju kaerahelbeid ja muud kraami on Kuuse talu perenaine aastakümnete vältel söötnud oma sulelistest sõpradele! Vist küll kõik Abruka varesed on heasüdamliku Õie hoole all. Et vares on ütlemata tark lind, seda teab teinegi tuntud abrukalane Jüri Tuulik, kes on sellest vahvast linnust romaani kirjutanud. Romaani ainetel on näitemängki tehtud ja see Kuressaare linnateatris lavale toodud. Oma romaani kirjutades aga ei teadnud Jüri Tuulik midagi sellest, kuidas varesed olid Kuuse Õiet ühel lumerohkel talvepäeval hoiatanud.

"Ma käin tavaliselt kindlal kellaajal väljast puid tuppa toomas. Sel päeval läksin aga millegipärast pool tundi varem. Korraga näen, et paarkümmend varest tiirutavad minu pea kohal ja kraaksuvad täiest kõrist. Panin tasakesi kotid puid täis, sikutasin need Salvo kelgule ning hakkasin toa poole astuma. Püüdsin kõike teha hästi vaikselt, sest arvasin, et ehk on kusagil rebane, keda linnud lüürasid. Kui olin puukoormaga mõned sammud astuda saanud, kuulsin selja taga hirmsat kohinat ja mühinat. Katuselt prantsatas maha tohutu paks lumekiht. Pääsesin enne alt ära. Läks õnneks. Mõtlesin, kas oleksin lumekuhila alt ise välja saanudki," tuletab Õie meelde ühte lindudega seonduvat juhtumit.

Üks Õie tegemisi on Abruka saare kohta käivate kirjutiste kogumine. Väikesaare elust-olust pajatavad lood on Õie ajalehtedest välja lõiganud ja karpi pakkinud. Lehe servale on kirjutatud ajalehe nimi ja kuupäev, millal lugu ilmavalgust näinud.

Tänavusel talvel said Abruka elanikud suurel saarel käimiseks uhiuue mootorsaani koos haagisreega. Õie pole sellega veel sõita saanud. Aga mine tea, kui tuju tuleb, tellib ta Abruka voorimehe Kaupo Heinlaiu uhke Yamahaga otse treppi. Raadioga varustatud köetav haagisregi võtab peale 4-6 inimest. Saareelanikud on uue mugava sõiduriistaga väga rahul.