kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: Eesti areng kinnitab, et IT võib olla hüppelaud kõigile", ERR Uudised, 22. september 2011

22.09.2011

Neeme Raud, New York

 

President Toomas Hendrik Ilves ei saanud oma ÜRO Peaassamblees peetud kõnes mööda Lähis-ida rahust. Kuid sellest pikemalt peatus ta taaskord vajadusel leida lahendus teises Eesti jaoks olulises konfliktikoldes - Gruusias.

President Toomas Hendrik Ilves ei täpsustanud, kuidas Eesti suhtub palestiinlaste soovi saada ÜROs täisliikmestaatus, öeldes vaid, et Eesti poolab kahe riigi lahendust, vahendasid ERRi teleuudised.

"Tõsiselt võetav kahe riigi lahendus peab arvestama mõlema poole õigustatud murega heaolu, turvalisuse ja hüvangu pärast," märkis ta.

Eesti riigipea rääkis ka Araabia kevadest, mis näitas, et inimesed selles maailma regioonis soovivad elada vabalt, hirmuta.

Konkreetselt peatus ta kahel Eesti jaoks olulisel riigil - Afganistanil ja Gruusial. "2008. aasta sõda lõppes Gruusia territooriumi hõivamisega, mis on rahvusvahelise õiguse fundamentaalne rikkumine, mida ei ole seni lahendatud," ütles Ilves.

ÜROs igal sügisel kõlavad riigijuhtide kõned on oma haardelt sama suured, kui Peaaasamblee saal, mis peab mahutama kogu maailma. Ka President Ilvese esinemisse mahutusid naiste õigused, keskkond, kliimamuudatused, aga ka humanitaarabi, kuhu Eesti soovib oma panust suurendada.

"Eesti areng viimase 20 aasta jooksul on kinnitus, et informatsiooni ja kommunikatsiooni tehnoloogia võib olla hüppelauaks kõigile riikidele," ütles president.

Riigijuhtide igasügisene kõnedemaraton ÜROs jätkub täna. Kuid eriti oodatakse siin homset, mil Palestiina president esitab resolutsiooni oma riigi tunnustamise kohta. Selle dokumendi sõnastusest ja seal seisvatest nõudmistest sõltub suuresti, mis selles küsimuses edasi saama hakkab.

 

Toimetas Merili Nael

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.