kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves: oleme mõne EL-i riigi elanikest vastutustundlikumad", ERR Uudised, 7. september 2011

07.09.2011

Heikki Aasaru

 

Asjaolu, et riigieelarve kärpimine eestlasi mässama ei pannud, näitab, et me oleme vastutustundlikumad kui mõne teise riigi kodanikud, leiab president Toomas Hendrik Ilves.

Eile Helsingis oma raamatut "Omalla äänellä" ("Omaenda sõnadega") esitlenud president Ilves rääkis sellest seoses eestlaste küüditamisega, kirjutas Helsingin Sanomat.

"See seostub ühiskonnapoliitikaga. Kui riigieelarve on ebakindel ja tuleb teha kärpeid, siis eestlased ei mässa. Minu meelest on see vastutustundlikum kui see, mida tehakse mõnes riigis, kus eelarvet ei kärbita, kuid palutakse abi Soomelt. Eestlased ei mässa tänavatel, sest Siberi õudusi kogenud inimene võib hirmsatest asjadest teisiti aru saada. Meil ei ole olnud head elu veel kaua aega," selgitas Eesti riigipea.

Oma raamatus, mille toimetaja on filosoofiadoktor Iivi Anna Masso, räägib Ilves oma vaadetest elule, poliitikale, filosoofiale ja kirjandusele. Selles on juttu ka Eesti ajaloost ja tänapäevast ning Eesti suhetest Soomega.

Ilves rääkis, et Soomel on osa selles, et Eesti on hakkama saanud teistest Ida-Euroopa riikidest paremini.

"Tänu Soome televisioonile teadsid eestlased, mis maailmas toimub. Teised Ida-Euroopa maad ei teadnud. Ida-Saksamaal on org, kus ei olnud näha Lääne-Saksa televisiooni. Seal oli inimestel omamoodi suhtumine Stasisse, kommunismi ja Saksa Demokraatlikku Vabariiki," rääkis Ilves.

Ilvese sõnul teati Eestis, mis on turumajandus. Pildile sellest lisasid värvi Ameerika telesarjad "Dallas" ja "Dünastia". "Need andsid ettekujutuse, et kõigil ameeriklastel on kolm autot," ütles ta.

Samuti on Soome televisioon õpetanud eestlastele inglise keelt , arvab president. "Seda mõju on praegugi näha. Eestlased oskavad inglise keelt paremini kui teiste Ida-Euroopa riikide kodanikud ja paremini kui mõne Kesk-Euroopa maa asukad."

 

Artikkel ERR Uudiste veebilehel.