kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"President kiitis aitajate kodanikutunnet", Virumaa Teataja, 19. august 2010

19.08.2010

Kadri Haavajõe

 

Eile mitut tormi tõttu kannatanud Lääne-Virumaa paika külastanud president Toomas Hendrik Ilves kiitis inimesi, kes ei oodanud, käed rüpes, vaid panid tormi tekitatud segaduse likvideerimisel ise käed külge.

President Toomas Hendrik Ilves viibis eile Lääne-Virumaal ja tutvus 8. augusti tormi hävitustööga.

Presidendi sõnul on hea näha, kui paljud on tulnud appi, annetanud raha või pannud käe külge koristustöödel. "See näitab, et inimesed on nõus aitama," ütles ta.

"Tormi vastu ei saa midagi teha, aga küll saab neid tagajärgi parandada inimeste abiga." lisas ta.

 

Oluline tugi

 

Ilves nägi selles märki kodanikutunnetusest. "Kui me tahame midagi parandada, siis ärgem oodakem käed rüpes, kuni eraldatakse selleks raha, vaid püüame ise kaasa lüüa, kodanikena," rääkis ta.

Samas on torm tema sõnul ka mõtlemise teema. "Ilmaolud on viimastel aastatel olnud ekstreemsed. Me ei saa torme vältida - on olnud nii talvetorm, sügisel tormanud ja suvelgi. Alati ilmuvad pealkirjad, et mitu tuhat majapidamist on elektrita. Me peaks parandama oma infrastruktuuri ja mõtlema ka kindlustamisele," arutles president.

Koos Rakvere gümnaasiumi direktori Aivar Pardi ja Rakvere linnapea Rannar Vassiljeviga Rakvere gümnaasiumi tornis olles tutvus president kooli katusele tekitatud kahjudega.

Vassiljevi sõnul on positiivne, et riigipea külastab kohti, kus torm kõige suuremat kahju põhjustas.

"Nii inimestele, kes kannatasid kahju, kui ka omavalitsustele on see toeks," arvas ta.

President uuris linnapealt, kui palju tegi torm kahju koolile, kaugel on parandustööd, kui suured olid üldse Rakvere linna kahjud.

Nii direktor kui linnapea kinnitasid presidendile, et 1. septembri kooliaktust ja õppetööd tormi tekitatud kahjud ega ehitustööd ei sega.

Ka Rakvere gümnaasiumi direktori Aivar Pardi sõnul on hea, et riigipea tunneb huvi ja on kohal nendel hetkedel, kui on olnud õnnetused. "See näitab, et ta hoolib," märkis ta.

Toomas Hendrik Ilves sõitis Rakverest tutvuma veel Muuga küla tormikahjudega ja Väike-Maariaga, mida laastas Eestit tabanud torm kõige raskemini.

Õhtul osales ta koos abikaasa Evelin Ilvesega Ebavere laululaval aset leidnud heategevuskontserdil, kus oma kodukoha, Väike-Maarja kiriku toetuseks laulis Eda-Ines Etti. President pidas kontserdikülalistele väikese kõne.

 

Suured kahjud

 

Riigipea kohtus enne kontserti veel Ida-Eesti päästeteenistuse juhi Ailar Holzmanniga, kes andis talle ülevaate tormikahjustuste kohta Lääne-Virumaal.

Siseministeeriumile maakondadest saadetud andmete kokkuvõttest selgus, et 8. augusti torm tekitas kokku ligikaudu 30,3 miljoni krooni ulatuses kahju, millest erasektori kahjud on 25-26 miljonit krooni.

Kõige enam sai tormis kannatada Lääne-Viru maakond, kelle kahjusumma on esialgsete arvutuste kohaselt umbes 15 miljonit, öeldi siseministeeriumist ERRi uudisteportaalile.

Ülevaate maakondadest laekunud tormikahjude kohta esitab siseminister Marko Pomerants valitsusele lähipäevil.