kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"ERR Münchenis: Süüria vaherahu kokkulepe võeti vastu leigelt", ERR Uudised, 12. veebruar 2016

12.02.2016

Johannes Tralla, München
Toimetas Merili Nael


Münchenis, kus iga-aastasele julgeolekukonverentsile on kogunenud pea 600 mõjukat poliitikategijat, võeti varahommikune Süüria vaherahu kokkulepe vastu üsna leigelt.

Usku kokkuleppe siirusesse vähendab eelkõige tõsiasi, et sõjategevus peaks Süürias peatuma alles nädala pärast, mis aga annab Moskva toetatud Süüria valitsusvägedele võimaluse jätkata pealetungi Aleppole, süvendades veelgi humanitaarkatastroofi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üldiselt on relvarahudega nii, et kui on lepitud, et see algab mõne aja pärast, siis osalejad üritavad enne seda saavutada maksimumi. Kui pommitatakse Homsi ja Aleppot nii, nagu viimastel aastatel, ja viiakse see veel ühe astme võrra kõrgemale, siis peame olema valmis selleks, et kohapealne kriis süveneb, põgenikevool suureneb," rääkis konverentsil osalev president Toomas Hendrik Ilves.

ERR-i ajakirjaniku Johannes Tralla sõnul on teine põhjus, miks kompromissis on raske näha pikaajalist lahendust, tõsiasi, et Bashar al-Assadi nime pressikonverentsil ei mainitud. Leppe tekstis seisab küll, et kuue kuu jooksul püütakse jõuda lahenduseni, mis viiks omakorda 18 kuu jooksul toimuvate vabade valimisteni, aga tõelised kõnelused võimu üleandmiseks seisavad alles ees.

"See on olnud lääneriikide kindel nõue, et Assad lahkuks, kuna ta on probleemi ise põhjustanud. Ja kui keegi ei maini Assadi, siis järelikult see edu jääb saavutamata," kommenteeris Ilves.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.