kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Ilves avas Kehras uue ahju ja liini", Harju Elu, 12. detsember 2014

12.12.2014

Allar Viivik


Kehra Horizon Tselluloosi ja Paberi AS-i uue lubjapõletusahi ning laastuliin avati 9. detsembril. Pidulikul päeval võõrustas tehas president Toomas Hendrik Ilvest, kes käivitas tootmise klikiga arvutis.


Alates 1995. aastast on Horizon Tselluloosi ja Paberi AS investeerinud ligi 100 miljonit eurot tootmise kaasajastamisse ja paberivabriku taristusse ning keskkonnahoidu. Ettevõtte eelmine suurem investeering oli tunamullu avatud tselluloosi keeduliin. Teisipäeval esitles aga ettevõte uut lubjapõletusahju ning laastuliini.

Enne liini käivitamist tervitusega esinenud Toomas Hendrik Ilves ütles, et avatavad rajatised on järjekordne märk arengust. "Tootmine saab siin olla keskkonnasõbralik ja tehnoloogiliselt arenenud. Vabrik on üks tööstuse musternäidistest," kiitis riigipea.


4 miljonit tootmisesse


Toomas Hendrik Ilves meenutas 18 aasta tagust aega, kui ta kohtus Sonny Aswaniga Tolaram Groupist. Toona rääkis mees suurtest plaanidest. "Minul on täna uhke tunne, et paljud plaanid on täitunud. Ning te propageerite just Eestimaa toorainet," tänas Ilves.

Anija vallavanem Arvi Karotami sõnul on Horizoni teod ja tegemised on näha kaugemale ühe omavalitsuse piiridest. Firma märgiti ära ka tänavusel Harju aasta ettevõtte konkursil. Seda just innovaatilise suhtumise ja kogukonna-sõbralikkuse poolest.

25. augustil 1938. aastal külastas vastvalminud Kehra ettevõtet president Konstantin Päts, et avada nupuvajutusega tootmine. Tänane riigipea käivitas laastuliini klikiga arvutiekraanil. Liin koosneb ümarpuidu laadimisseadmetest, koorijast, raiemasinast ja hakkesõelast. Kokkuvõttes paraneb ka toodetava jõupaberi kvaliteet. Moodsa liini tarnis tehnoloogiaettevõte Andritz Group ning kokku investeeriti sellesse peaaegu neli miljonit eurot.

Milleks on aga ettevõttele vajalik lubi? Horizoni juhatuse esimees Bashyam Krishnan ja omanikfirma Tolaram Group Eesti juhtiv Sonny Aswani selgitasid riigipeale ja külalistele, et lupja kasutatakse igapäevaselt tselluloosi tootmises.


Automatiseeritud ahi


Uus ahi võimaldab ettevõttel taaskasutada üle 90 protsendi tootmises vajalikust lubjast. Kokku maksab investeering 11 miljonit eurot. Lisaks on see ka oluline samm ettevõtte keskkonnasäästlikkuse suurendamisel. Ettevõtte juhtide sõnul tarnis tehnoloogia rahvusvaheline ettevõte FLSmidth Group. Kogu tootmine käib täielikult automatiseeritult. Seda juhitakse DCS-i ehk Distributed Control Systemi kaudu.

Ahi asub peakorpuse kõrval ning meenutab kahte helesiniste plekkseintega maja.


Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

• Firma on Eesti ainus jõupaberi tootja ning vabrik ekspordib tooteid 55 maailma riiki.

• Singapuri päritolu kontserni Tolaram Group täisomanduses olev Kehra Horizon on viimastel kümnenditel tootmist laialt kaasajastanud. Alates aastast 1995, kui vabriku omandas Tolaram Group, on panustatud ligi 100 miljonit eurot.

• Viimane suurem investeering oli aastal 2012, kui valmis tselluloosi keeduliin. Enne seda uuendati 2006-2007 tselluloosi pesuseadet ning 2000-2002 sooda regenereerimise seadmeid.