kantseleis

Valik meediakajastusi

- Reset + Prindi

"Toomas Hendrik Ilvese ja Sir Christopher Fraylingi vestlus "kosmoseodüsseiast"", ERR Uudised, 24. september 2014

24.09.2014

Toimetas Tõnu Pedaru


Inglise kunstiajaloolane Sir Christopher Frayling, kes esitles Tallinnas oma raamatut "The 2001 File", pidas 18. septembril koos president Toomas Hendrik Ilvesega vestluse tehnoloogia arenguga seotud ilmingutest tänapäeva maailmas.

Raamat "The 2001 File" koondab filmirežissöör Stanley Kubricku 1968. aastal linastunud kultusfilmi "2001: Kosmoseodüsseia" loomisega seotud materjale. Sir Christopher Fraylingi sõnul kirjutas ta raamatu osaliselt selleks, et juhtida tähelepanu filmidisaineritele, kes jäävad reeglina tahaplaanile ning et materjalid, mis kaante vahele said, tulidki suhteliselt hiljuti uuesti päevavalgele.

18. septembri õhtul toimus Tallinna Teletornis tugitoolivestluse president Toomas Hendrik Ilvese ja Sir Christopher Fraylingu vahel. Vestlus toimus inglise keeles.

President Ilves ütles, et tema jaoks on filmis kujutatuga seotud kaks olulist asja: üks, mis on teostunud - kui inimahvid leiavad või leiutavad relva - kont sobib teise tapmiseks. Inimkond kasutab tänaseni avastusi ja leiutisi tapatööks. Teine asi, mis pole veel täna teostunud - singulaarsus ehk eneseteadlikud masinad, mis võivad inimeste üle võimu võtta.

Sir Christopher märkis, et NASA disainer Harry Lange oli esialgu joonistanud filmi, et inimahvi õhku visatud kont muutub tuumarelvaks. Hiljem sai sellest kosmoselaev.

Vestlejad märkisid, et film ennustas tulevikuks ette mitmeid asju, eelkõige tehnoloogise riistvara suhtes, kuid sotsiaalseid muutusi vähem. President märkis, et tänaseid tehnoloogiaga seotud sotsiaalseid muutusi oli aastate eest raske ennustada.

Vestlejad märkisid muret, et tänapäeval on jätkuvalt suur lõhe hariduses humanitaaria ja fundamentaalteaduste vahel, samuti elavad-töötavad insenerid-teadlased ja humanitaarid nagu eri maailmades.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.