- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone ja uue püsinäituse “Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu” avamisel Tallinnas 26. mail 2011

26.05.2011

Kallid sõbrad!
Austet direktor Sirje Karis ja head ajaloomuuseumi töötajad!

 

“Avasta ajalugu!” on teie muuseumi esmapilgul lihtne tunnuslause. Ma meenutan seda põhjusel, et muuseum peabki meil aitama avastada maailma, juhtima meid senikäimata radadele ja senitundmata teadmiste juurde. Ühe riigi ajaloomuuseumil on lisaks ka võimalus selle riigi rahvale meenutada olnut ning tuua igaühe unustamise tolmu alt välja meie teadmised meie enda ajaloost.

Kuid selleks peab muuseum rääkima oma külastajaga põnevas ja kaasaegses keeles. Tekitama huvi ning panema mõtlema. See keel ei saa olla liiga lihtne, hoopis vastupidi, peab olema modernne ja kultuurne, targalt kaasahaarav ja tundetaiplik.

Mõelda ja vastuseid kriitiliselt otsida oskava inimese huvi viib teadmisteni. Teadmised annavad oskuse otsustada ja teha valikuid, annavad meile vabaduse. Seega on muuseum ka haridus- ja teadusasutus, mis minevikust kõneledes hoolib ja hoolitseb meie tulevikust.

Inimesed vajavad seda kõike. Vaatamata vihmasele ilmale ja kõiksugu populaarsetele meelelahutussaadetele külastas selle aasta Muuseumiööl Eesti muuseume üle 73 000 külastaja.

Kuid ühest arvust tähtsam on see, mida meie muuseumid pakuvad külastajatele. Oluline on see, et need 73 000 inimest võtaksid kaasa oma sõbrad ning tuleksid muuseumisse uuesti ja uuesti.

Seetõttu on mul väga hea meel, et Eesti Ajaloomuuseum, täpsemalt selle suurepärase muuseumi tublid töötajad, on korda teinud vana Suurgildi hoone ja siia sisse loonud kaasaegse ning haarava näituse Eesti loost 11 000 aasta vältel.

Ma tänan teid ja teie visa hinge!

Vaid Eesti muuseumid saavad jutustada Eesti lugu Eesti külalistele, kuid ka meile endile. Iga muuseum on oluline just teda ümbritsevale kogukonnale, sellele paigale ja inimestele. Siinne loominguline ja atraktiivne keskkond kutsub uurima ja huvi tundma, viib meid ajarännakule.

Aga nüüd on käes hetk, kui saan öelda: avan Eesti Ajaloomuuseumi taastatud Suurgildi hoone.

Elagu Eesti Ajaloomuuseum!