koned

Kõned

- Reset + Prindi

Vabariigi President riiklikul õhtusöögil Hollandi kuninganna Beatrixi auks Tallinnas, 14. mail 2008

15.05.2008

Teie Majesteet kuninganna Beatrix,
ekstsellentsid,
daamid ja härrad!

 

Mul on suur rõõm teid vastu võtta Mustpeade vennaskonna majas – kohas, mis annab tunnistust meie kultuuriloo rikkusest. Igal ornamendil siin on tuntav hollandi 16. sajandi ehitusmeistri ja skulptori Arent Passeri käekiri. See hoone on olnud inspiratsiooniallikaks mitmete Tallinna vanalinnale iseloomulike fassaadide ja reljeefide kujundamisel. Meie kõigi südametesse on aga juba jätnud püsiva jälje teie täna alanud riigivisiit Eestisse.

Teid lahkelt tervitades on mul hea meel meenutada Hollandi ja Eesti kauaaegseid sidemeid, mis ulatuvad Hansa Liidu ajastusse. Eestlaste ettekujutus hollandlastest on ikka olnud, et te loote ja ehitate. Aastasadade eest tegid Madalmaad ja Liivimaa koostööd Hansa Liidus. Nüüd ehitame ühiselt piirideta Euroopat ja oleme liberaalse majanduse ning konkurentsivõimelise Euroopa eestkõnelejate seas Euroopa Liidus.

Meid on alati ühendanud soov näha silmapiirist kaugemale. Kogu maailm tunneb Hollandist pärit suuri meresõitjaid, kes on andnud nimed Uus-Meremaale, Tasmaaniale ja Hoorni neemele. Ülehomme külastate Saaremaad, kust on pärit üks meie maadeavastajatest Fabian Gottlieb von Bellingshausen – Alaska ja Antarktika uurija. Iga meremees Eestis teab, et meie merendusalane sõnavara sarnaneb suuresti teie terminoloogiaga. Võib koguni öelda, et iga eestlane oskab natuke hollandi keelt, sest kes siinolijatest ei teaks, mida tähendavad sellised sõnad nagu kroonlühter või kammerkoor, raad või münt, kaart või klooster, rääkimata ühest tuntumast Tallinna linnamüüri tornist – Kiek in de Kök’ist.

Aga hollandi kultuur on ka Eesti nüüdiskultuuri tuntavalt mõjutanud. Eesti uue filmikunsti mitmed kohmetu-koomilised ja aeg-ajalt ettehoiatamata plahvatavad tegelased on justkui Alex van Warmerdami filmidest välja astunud. Maailma kõige paremas graafilise disaini koolis Gerrit Rietveldi Akadeemias õpib Eesti graafilise disaini tulevane põlvkond. Neeme Järvi Residentie orkestri peadirigendina Haagis ja Daniel Reuss kammerkoori peadirigendina Tallinnas on meie ühed kõige paremad saadikud Hollandis ja Eestis.

Ent meid ei liida mitte üksnes kunsti ja muusika jõud. Meid ühendab täna eelkõige vastutus homse ees. Eesti ja Hollandi vaprad kaitseväelased kindlustavad julgeolekut ja aitavad üles ehitada Afganistani lõunaosa. Eesti hindab kõrgelt kahepoolset kaitsekoostööd ja meie ühiseid väljaõppevõimalusi.

Hinnatav on teie roll Euroopa koostöö tihendamisel ning vabaduse ja inimõiguste kaitsmisel maailmas. Maikuus 60 aastat tagasi leidis Haagis aset ainulaadne sündmus Euroopa ajaloos – Euroopa kongress, mille tulemusena nägid ilmavalgust Euroopa Nõukogu ja seejärel Euroopa Ühendus. Tänaseks on Haagist saanud maailma õigusteaduse pealinn, rahvusvahelise õiguse teooria ja praktika keskus. See on väga väärtuslik panus maailma vabaduse ja rahu kindlustamisse.

Tahan ka südamlikult tänada hollandlasi kaasabi eest, millega te möödunud kümnendil toetasite Eesti arengut ja mis hõlmas ühiseid projekte nii justiitskoostöös kui ka keskkonnakaitses. Eraldi heameel on meil koostööst, mis on märkimisväärselt tugevdanud Eesti sotsiaalelu, ning Eesti-Hollandi Heategevusfondi ettevõtmistest, mis on tugevalt hoogustanud heategevuse arengut Eestis.

Imetlusväärne ja jõuliselt väljenduslik Vincent van Gogh on kunagi öelnud, et suuri asju ei tehta mitte üksiku impulsiivse hetke ajel, vaid et tõeliselt suur sünnib paljude väikeste osakeste haaval, mis omavahel kokku saavad. Teie ajalooline visiit, Teie Majesteet, on Eesti jaoks väga suur ja kaua oodatud tähtsündmus. Aga ma soovin, et tulevik tooks meie suhetesse jätkuvalt palju ka väiksemaid võimalusi, millest saavad suured sündmused.

Soovin teie rahvale õnne ja kordaminekuid, ning kutsun kõiki ühinema toostiks:

Hollandi kuninganna terviseks, Hollandi rahva auks, meie koostöö õitsenguks!